این پست سفارشی مخصوص خودمه که اتفاقش با  تولدم مغایرت داره

cartoon


هرگاه یک سیاره ی بیرونی یعنی سیاره ای که خارج ازمدار زمین قرار دارد مانند مریخ ، مشتری ، اورانوس ، نپتون  زاویه شان با خورشید به 180 درجه برسد آن سیاره با خورشید، مقابله دارد . وقتی خورشید ازغرب غروب کند آن سیاره از شرق طلوع می کند در این هنگام می گوییم سیاره در حالت مقابله است یعنی سیاره مورد نظر وخورشید دردو طرف زمین درمقابل یکدیگر قراردارند.


22-2

وقتی مریخ به نزدیک‌ترین فاصله از زمین می‌رسد قطر ظاهری آن ۵۱/۱ ثانیه‌ی قوسی می‌شود. این قطر ظاهری تقریباً معادل دیدن یک بشقاب غذاخوری معمولی (اما نورانی) از فاصله‌ی تقریباً یک کیلومتری است. مریخ در این شرایط در آسمان درخشان‌تر از هر ستاره‌ی دیگری (حتی شباهنگ) از قدر ۳- می‌درخشد. اما درخشندگی آن هرگز با ماه قابل مقایسه نخواهد بود و حتی از سیاره‌ی زهره کم‌نورتر است. در این شرایط می‌توانیم مریخ را با تلسکوپ‌های آماتوری کوچک به شکل قرصی سرخ‌رنگ (و کوچک) با چند عارضه‌ی مشخص ببینیم، اما با چشم غیرمسلح تنها چیزی که از مریخ دیده می‌شود «ستاره‌»ای پرنور با رنگی مایل به سرخ است.

مقابله‌ی مریخ تقریباً هر ۲۶ ماه (۷۸۰ روز) یک‌بار رخ می‌دهد بنابراین تقریباً هر ۲ سال یک‌بار وضعیت مریخ برای رصد مناسب‌تر می‌شود. مقابله‌ی مریخ در ۱۹ فروردین ۱۳۹۳ « روز تولد من  » رخ خواهد داد.


میتونی از برنامه استاری نایت (شب پُر ستاره) کمک بگیری و تاریخ رو بهش بدی و مریخ رو ازش بخوای تا مریخ تولد من رو از دست ندی.